Agjencia Zhurnal.mk.

Vuçiq: Kurti nuk po e kupton se nuk jemi në pozitë të mirë, duhet të arrijmë një kompromis

Aleksandar Vuçiq duke u bazuar në deklaratat e kryeministri i Kosovës thotë se ai nuk e kupton plotësisht realitetin.

Presidenti i Serbisë tha se kryeministri kosovar mendon se bota lindi kur ai fitoi zgjedhjet në Kosovë gjersa përsëriti se është e rëndësishme të bisedohet, por që ata nuk duan një kompromis me Kosovën.

Kur u pyet rreth deklaratës së kreut të qeverisë kosovare për gazetën franceze, “Le Monde” se Serbia ende po e konsideron Kosovën si territor të vetin, Vuçiq tha se Kurti nuk e kupton realitetin, raporton b92.

“Unë e kuptoj dhe kjo është arsyeja pse unë nuk jam duke thënë se gjërat nuk janë ideale, të mrekullueshme për ne. Kam frikë se nuk e kupton se gjërat nuk janë mirë edhe për ata. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme për të arritur një kompromis, por ai nuk e dëshiron atë. Ai mendon se bota lindi kur fitoi zgjedhjet”, tha Vuçiq para gazetarëve në Rudna Glava.

Siç tha ai, do të jetë shumë e vështirë të flasësh dhe të bësh diçka me një qëndrim të tillë të palës tjetër.

“Por, është e rëndësishme që ne të tregojmë seriozitet, përgjegjësi dhe përkushtim, kjo është e rëndësishme”, vuri në dukje Vuçiq.

Ndryshe, Kurti dhe Vuçiq javë më parë janë takuar në Bruksel në kuadër të dialogut mes dyja vendeve të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Related posts

Bërnabiq: Vizioni i Ballkanit të Hapur është vizion i Serbisë

I Z

Presidenti i Këshillit Evropian bën thirrje për reforma në sistemin e OKB-së

Xh M

SHBA-ja thirrje rivalëve ndërluftues në Sudan t’i japin fund “konfliktit brutal”

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!