Agjencia Zhurnal.mk.

Zyrtari gjerman bën thirrje që organet qeveritare të mbyllin faqet në Facebook

Komisioneri i Gjermanisë për mbrojtjen e të dhënave ka bërë thirrje që të gjitha organet qeveritare të heqin faqet e tyre në Facebook deri në fund të vitit, duke argumentuar se gjiganti i mediave sociale nuk arriti të respektojë ligjet gjermane dhe evropiane të privatësisë.

Komisioneri Ulrich Kelber u tha autoriteteve gjermane në një letër të fundit se gati dy vjet negociata me Facebook nuk kanë arritur të bëjnë asnjë përparim dhe se faqet e organizatave në platformë nuk përmbushin Rregulloren e Përgjithshme Evropiane të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR), transmeton Telegrafi.

Masa vjen ndërsa presioni nga rregullatorët evropianë ndaj ‘Big Tech’ intensifikohet. Javën e kaluar, u nis një hetim ndaj Apple nga Gjermania, pas hetimeve të ngjashme në Facebook, Google dhe Amazon.

Kelber tha se ai gjithashtu do të fillojë auditimin e aplikacioneve të mediave sociale si Instagram, në pronësi të Facebook, si dhe aplikacionin video TikTok dhe platformën audio Clubhouse. Ai këshilloi autoritetet të heqin llogari nga këto site gjithashtu, për shkak të shqetësimeve të ngjashme të privatësisë së të dhënave.

Ligji i BE-së përcakton që të dhënat personale mund të largohen vetëm për juridiksione me legjislacion të njëjtë të rreptë për privatësinë e të dhënave dhe SHBA nuk konsiderohet se i plotëson ato standarde. Aktualisht nuk është e mundur të parandalosh që të dhënat personale të ndjekësve të faqes Facebook të transmetohen në SHBA, tha Kelber.

Në tetor 2019 Facebook siguroi një shtesë që adresonte transparencën dhe përpunimin e të dhënave, por Kelber tha se nuk i plotësonte udhëzimet federale dhe shtetërore të mbrojtjes së të dhënave të Gjermanisë. Kompania amerikane nuk ka dhënë ndonjë garanci të mëtejshme.

“Sipas mendimit tim, kjo tregon që Facebook nuk është e përgatitur të bëjë ndonjë ndryshim në përpunimin e të dhënave”, tha ai.

Steffen Seibert, zëdhënësi i qeverisë së Angela Merkel, tha në një konferencë për shtyp të mërkurën se vlerësimi i komisionerit ishte duke u studiuar, por nuk pranoi të jepte komente të mëtejshme.

Related posts

Apple thotë se shenjat e gishtërinjve mund të ‘ndryshojnë përkohësisht ngjyrën’ e kornizës së titanit tek modelet Pro të iPhone 15

D V

Autori i “Game of Thrones” dhe shkrimtarë të tjerë po e padisin OpenAI për shkeljen e të drejtave autoriale

D V

Autori i ‘Game of Thrones’ padit pronarin e ChatGPT OpenAI

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!