Agjencia Zhurnal.mk.

Zyrtare: Roger Federer pensionohet nga tenisi

Roger Federer ka njoftuar se do të tërhiqet nga tenisi profesionist.

 

Legjenda zvicerane shkroi në Twitter për t’u thënë fansave të tij se i erdhi fundi karrierës së tij të shkëlqyer, informon Zhurnal.

Në deklaratën e ngarkuar emocionalisht, 41-vjeçari tha se do ta pëlqente gjithmonë sportin që i kishte dhënë një jetë kaq të pabesueshme.

Ai shkroi: “Për familjen time të tenisit dhe më gjerë. Nga të gjitha dhuratat që më ka dhënë tenisi ndër vite, më e madhja, pa dyshim, kanë qenë njerëzit që kam takuar gjatë rrugës: miqtë e mi, konkurrentët e mi dhe mbi te gjithe fansat qe i japin jete sportit.Sot dua te ndaj me te gjithe ju disa lajme.

Siç e dini shumë prej jush, tre vitet e fundit më kanë paraqitur sfida në formën e lëndimeve dhe operacioneve. Kam punuar shumë për t’u kthyer në formën e plotë konkurruese.

Por unë i di gjithashtu kapacitetet dhe kufijtë e trupit tim, dhe mesazhi për mua kohët e fundit ka qenë i qartë. Unë jam 41 vjeç. Kam luajtur më shumë se 1500 ndeshje gjatë 24 viteve. Tenisi më ka trajtuar më bujarisht sesa do ta kisha ëndërruar ndonjëherë. , dhe tani duhet të kuptoj se kur është koha për t’i dhënë fund karrierës sime konkurruese.

“Laver Cup javën e ardhshme në Londër do të jetë eventi im i fundit ATP. Unë do të luaj më shumë tenis në të ardhmen, sigurisht, por jo në Grand Slams ose në turne.”

20-herë kampioni vazhdoi duke thënë se kurrë nuk e kishte menduar se do të arrinte majat që arriti, duke u bërë një nga lojtarët më të mëdhenj, nëse jo më i madhi, për të luajtur këtë sport.

“Ky është një vendim i hidhur, sepse do të më mungojë gjithçka që më ka dhënë turneu. Por, në të njëjtën kohë, ka shumë për të festuar.

“Unë e konsideroj veten një nga njerëzit më me fat në Tokë. Më dhanë një talent të veçantë për të luajtur tenis dhe e bëra atë në një nivel që nuk e kisha imagjinuar kurrë, për shumë më gjatë nga sa e kisha menduar ndonjëherë.”/Zhurnal.mk

Related posts

Kur ka rënë për herë të fundit Arsenali nga Liga

Redaksia

Januzaj largohet nga Sosiedati, por vazhdon në La Liga

Z.H

Arrihet Marrëveshja Mes Lazios Dhe Mallorcas Për Vedat Muriqin

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More