Agjencia Zhurnal.mk.

Zvicra voton për heqjen e masave ndërsa rastet rriten

Në Zvicër më pak se dy e treta e popullsisë është e vaksinuar plotësisht, duke u bërë kështu vendi me normat më të ulta të vaksinimit në Evropën Perëndimore.

 

Zvicra është duke përjetuar rritje të infeksioneve me Covid-19, ku rastet janë duke u rritur me 40 deri në 50% çdo javë.

Zviceranët të dielën do të votojnë që të hiqen disa kufizime Covid në tërësi.

Që nga fillimi i pandemisë, qeveria zvicerane ka kryer një akt të ndërlikuar balancues, duke u përpjekur të vendosë masa për të kontrolluar përhapjen e Covid-it, duke i qëndruar ende besnike sistemit të demokracisë së drejtpërdrejtë të Zvicrës, në të cilin qeveria ka pak fuqi formale dhe njerëzit kanë fjala e fundit.

Sa i përket masave Zvicra nuk ishin kurrë masa aq të rrepta, në krahasim me fqinjët e saj. Njerëzit u lejuan jashtë për të ushtruar sa herë që dëshironin dhe shkollat u mbyllën vetëm për disa javë.

Related posts

Na presin vështirësi të mëdha, Rusia e di humbjen dhe do të shkaktojë dhimbje

Xh M

Biden takohet me Divizionin Ajror të SHBA-së në Poloni

Z.H

Sekretari i Sigurisë Kombëtare: kufijtë nuk mjaftojnë më për të mbrojtur SHBA-në

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More