Agjencia Zhurnal.mk.

Zjarret në fshatrat e Vlorës jashtë kontrollit

Të ndihmuara dhe nga era e fortë, flakët u përhapën me shpejtësi duke djegur një sipërfaqe të konisderueshme me shkurre e ullinj, ndërsa rrezikojnë të digjen dhe banesat në fshatin Bestrovë.

 

Banorë të zonës, së bashku me forcat zjarrëfikëse, prej orësh po luftojnë me flakët me qëllim neutralizimin e tyre, ndërsa kërkohet ndihmë nga ajri.

Nga zjarri u bllokua dhe rruga e vjetër që lidh Vlorën me Fierin. Në të dy anët e këtij segmenti u vendosën postblloqe policie për të ndaluar qarkullimin e mjeteve.

Zjarri dyshohet të jetë i qëllimshëm nga banorë të zonës.

Ndërkohë në Lezhë, forcat zjarrëfikëse arritën të neutralizonin flakët e rëna në masivin pyjor të fshatit Pllanë. Ndërsa në Poliçan u arrestua një 46-vjeçar si autor i dyshuar i zjarrëvënies në fshatin Vërtop, ku u dogjën 10 hektarë tokë me ullinj.

Related posts

Rama konferencë me Várhelyi: Do të vazhdojmë njësoj sikur negociatat të ishin hapur

Xh M

Prioritetet e guvernatorit të Bankës së Shqipërisë: politika monetare dhe stabiliteti i çmimeve

D V

Rama: Vitin e ardhshëm do të çojmë në orbitë dy satelitë, “Albania 1” dhe “Albania 2”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More