Agjencia Zhurnal.mk.

Zjarret kaplojnë vendin, shumë zona në rrezik

Shkup, 22 korrik – Me ngritjen e temperaturave të larta në vendin tonë kanë filluar të paraqiten dhe zjarre të shumta në pyjet e Maqedonisë së Veriut. Nga institucionet shtetërore bëjnë thirrje deri te qytetarët që të kenë kujdes dhe të mos lëvizin në pyje, pasi rreziku nga shpërndarja e zjarrit është i madh. Së fundmi zjarr ka marr një pyll i përzier me ahu dhe dushku ndërmjet fshatrave Mitrasinci dhe Budinarci të Berovës, por edhe bar i thatë dhe pyll në malin mes fshatrave Razlloci dhe Trbotivishtë të Dellçevës. Komandanti i Zjarrfikësve të Berovës, Sashko Rumenkovski, ka thënë se zjarri në Berovë po përhapet për shkak të erës, ndërsa në terren janë zjarrfikësit dhe punëtorët e NP “Pyjet e Maqedonisë”.

Zëdhënësja e Komunës së Dellçevës, Daniela Takeva, thotë se sipas informacioneve fillestare, në Dellçevë është prekur një sipërfaqe prej dy deri tre hektarësh me pyll dhe bar të thatë. Komuna e Berovës sot ka apeluar deri te qytetarët për ndihmë për shuarjen e zjarrit. “Për momentin një zjarr i madh po djeg mbi fshatin Mitrasinci, mbi objektet e familjes Valaski. Zjarri mund të rritet në përmasat që kishim vitin e kaluar. Apelojmë tek popullata, tek qytetarët, veçanërisht nga fshatrat Mitrasinci, Budinarci, Maçevë, që të dërgojnë sa më shumë vullnetarë për ta shuar zjarrin sa më shpejt që të mos rritet në përmasat që kishim të kaluarën. vit”, thonë nga atje.

Drejtori i Qendrës për Menaxhimin e Krizave (QMK), Sojançe Angellov, ka deklaruar se nëse ka kushte, helikopteri do të intervenojë dhe do të hedhë ujë mbi zonat e djegura. “Herët në mëngjes kemi dërguar helikopterin për të ndalur zjarrin në këtë rajon. Zjarrin tani e kemi futur në kontroll. Falënderojmë punëtorët e guximshëm të zonës së zjarrfikësve në Berovë, Vinicës, Koçan, Radovish, Strumicë dhe zjarrfikësit nga Qendra për Menaxhimin e Krizave, të cilët me makina speciale kundër zjarrit ndihmuan të kenë qasje më të lehtë zjarrfikësit në këtë terren të vështirë”, tha Angellov. Ai shtoi se ka edhe disa dëme materiale.  Gjithashtu si shkak i zjarrit në fshatin Dolani të Shtipit, një fermer ka humbur rreth 100 derra të vegjël, të cilët u dogjën nga zjarri, ndërsa 100 derra tjerë të vegjël u shpëtuan. Komandanti i TPPE Shtip, Darko Kotsev, tha se zjarri ka ndodhur mbrëmë në ora 21:30 dhe atë e kanë fikur 10 zjarrfikës me tre makina zjarrfikëse.  Qendra për Menaxhimin e Krizave vlerëson se është prekur një sipërfaqe prej 40 hektarësh, kryesisht me bar të thatë, pyll dushku dhe pishe, ndërsa komuna ka njoftuar se do të bëhet një vlerësim shtesë i sipërfaqes së djegur.

Ndryshe edhe gjatë vitit të kaluar në këtë pjesë të Maqedonisë së Veriut, pati zjarre të mëdha pyjore që shkaktuan shkatërrime. Zjarrfikësit nga disa vende erdhën në shpëtim. Ndihmuan sllovenët, austriakët, bullgarët, serbët.

Related posts

Rast social/ Nëna me djalin jetim kërkojnë ndihmë për strehim pasi mbetën pa kulm mbi kokë

Z.H

LSDM kërkon nga Antikorrupsioni të zbardhë çështjen me Gjoko Vellkovskin si sekretar në Q.e Shkupit

Z.H

Drejtori Ahmeti priti në takim homologun kosovar, Kaçuri

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More