Agjencia Zhurnal.mk.

Zjarret e Kalifornisë shkatërrojnë shtëpitë, kërcënojnë Parkun Kombëtar Yosemite

Zjarret vazhdojnë të shkatërrojnë pyjet veriore të Kalifornisë ndërsa nxehtësia dhe thatësira e rëndë po krijojnë kushte ideale për zjarret.

 

Zjarri, i cili shpërtheu rreth 20 milje në jugperëndim të Parkut Kombëtar Yosemite të dielën pasdite, shpërtheu në 2,500 hektarë në vetëm disa orë dhe u përhap në 4,000 hektarë deri të hënën në mëngjes, kanë thënë zyrtarë të Departamentit të Kalifornisë të Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri – apo Cal Fire.

Ndërkohë bëhet e ditur se më shumë se 450 veta nga personeli – përfshirë disa që përdornin cisterna ajri – po luftonin me flakët.

Urdhrat e detyrueshëm të evakuimit ishin në fuqi në pjesë të qarqeve Madera dhe Mariposa. Shkaku i zjarrit është nën hetim, tha Cal Fire.

Related posts

Çeki, opozita fiton zgjedhjet ndaj partisë së kryeministrit Babis

D V

Sllovenët duhet të vaksinohen ose largohen nga puna

V.E.

Kongresistët kërkojnë që SHBA-ja të mos e njoh Vladimir Putinin si president pas vitit 2024

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More