Agjencia Zhurnal.mk.

Zgjedhjet në Greqi/ Triumfi i Mitsotakis dhë rënia e Tsipras

Kyriakos Mitsotakis triumfoi në zgjedhjet e djeshme, pasi partia e tij tejkaloi edhe parashikimet më optimiste. Ai fitoi lehtësisht vendin e parë me një përqindje prej më shumë se 40%, gjë që e vendos drejt një rrugë të sigurt në zgjedhjet e ardhshme me 25 qershor.

Në të njëjtën kohë, SYRIZA po lëkundet pasi pësoi një disfatë dërrmuese zgjedhore, me vetëm 20%. Mes humbësve  është edhe Yanis Varoufakis, pasi MeRA25 është jashtë Parlamentit.

Një “pasaportë” e vetëbesimit për kryeministrin  Mitsotakis dhe partinë e tij në zgjedhjet e dyta, të cilat ndoshta do të zhvillohen më 25 qershor.

Gjithashtu, rezultati i përballjes ishte pozitiv për KKE-në, por edhe për Zgjidhjen Helenike. Përkundrazi, MeRA25 nuk konfirmoi performancën e saj në sondazh dhe nuk do të jetë pjesë e parlamentit. Së fundmi, megjithëse edhe ata nuk e kaluan pragun e 3%, dhe surprizat e natës zgjedhore ishin NIKI dhe Pleussi Eleftherias.

“Të dhënat e kutisë së votimit janë katalitike. Ata vërtetojnë se partia ka miratimin e qytetarëve për të qeverisur në mënyrë të pavarur”, tha Kyriakos Mitsotakis menjëherë pas fitores së madhe të Demokracisë së Re me një diferencë prej më shumë se 20%. Kryeministri, pa e fshehur entuziazmin, vuri në dukje se kërkesa e qytetarëve me votën e tyre ishte “e theksuar”.

Mitsotakis, duke vazhduar interpretimin e rezultatit, tha se qytetarët votuan drejt një rrugë progresi, në rrugën e reformave të guximshme për paga më të mira, për më shumë vende pune, për një shëndet më të mirë publik, për një shoqëri me më pak pabarazi, për një Greqi të fortë dhe të sigurt në një mjedis të pasigurt ndërkombëtar.

Rezultati, të cilin asnjë sondazh nuk e kishte parashikuar, ndryshon në mënyrë drastike peizazhin politik. Askush nuk dyshon, madje as SYRIZA sigurisht, që mandati i qytetarëve për një mandat të ri 4-vjeçar është i qartë.

Në këtë kuadër, nuk përjashtohet që zgjedhjet e dyta të mbahen më herët, konkretisht më 25 qershor. Synimi u pasqyrua në fjalimin e kryeministrit. Konkretisht,  Mitsotakis foli për “dinamikën e rezultatit” që tregon “një qeveri të fortë, me horizont katërvjeçar”, ndërsa në një pikë tjetër rezultatin e cilësoi si “tërmet politik”

“Të përshpejtojmë procesin për një zgjidhje përfundimtare qeveritare të vendit, në mënyrë që atdheu ynë të ketë një dorë me përvojë në krye sa më parë”.

Fraza tregon qartë se në mendjen e kryeministrit rekursi më i shpejtë është votimi i dytë, pasi qytetarët miratuan “zgjedhjen e një Greqie të pavarur dhe një Demokraci të Re të pavarur”.

Kryeministri e mbylli fjalimin e tij duke vënë në dukje se sot mbyllet një cikël dhe hapet një i ri, “të cilin do ta kalojmë sërish bashkë, të udhëhequr nga marrëdhënia e besimit që kemi punuar aq shumë për të ndërtuar, nga sinqeriteti dhe përpjekjet për të qëndrueshme, për përmirësim të vazhdueshëm, pa arrogance, të cilën unë personalisht nuk do ta toleroj.”

Related posts

ShBA-ja vendos veto ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Xh M

11 ambulanca dhe 100 kamionë me ndihma të dërguara nga Turqia arrijnë në Gaza

Xh M

Shoqatat ”Jehona e Malësisë” dhe ”Malësia e Madhe” ju bëjnë thirrje shqiptarëve të diasporës që të regjistrohen

Xh M