Agjencia Zhurnal.mk.

Zelensky mbërrin në Hiroshima për samitin e G7: Paqja do të bëhet më e afërt sot

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbërriti në Hiroshima me një avion francez nga aeroporti i Jeddah në Arabinë Saudite, ku do të marrë pjesë në samitin e Ligës Arabe.

Pamjet e drejtpërdrejta nga stacionet televizive japoneze treguan presidentin ukrainas duke mbërritur me avionin e qeverisë franceze në aeroportin e Hiroshimës.

Ai doli nga avioni, zbriti me nxitim nga shkallët, shtrëngoi duart shkurtimisht me zyrtarët pritës dhe hyri në një makinë që priste.

Presidenti ukrainas do të marrë pjesë personalisht në ditën e fundit të samitit të G7 në Japoni, ku do të ketë takime të rëndësishme me partnerët dhe miqtë e Ukrainës për të forcuar sigurinë dhe bashkëpunimin.

“Siguria dhe bashkëpunimi i zgjeruar për fitoren tonë. Paqja do të bëhet më e afërt sot”, u shpreh  Zelensky në Telegram, menjëherë pas uljes.

Related posts

Takimi Gjelaj- Dedivanaj: Diaspora shqiptare një ndër faktorët kryesorë të zhvillimit të komunës së Tuzit

Xh M

Vallet ujgure “Samavari i gjyshit” dhe “Fryma e Dragoit dhe e Kalit”

Xh M

Dy vjet luftë në Ukrainë, Presidentja e Komisionit Evropian viziton Kievin

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy