Agjencia Zhurnal.mk.

Zbuloni pse mjalti është një prej antibiotikëve më të mirë

Antibiotikët janë ndër ilaçet me të cilat njeriu abuzon më shumë.

Recetat mjekësore për antibiotikë lëshohen ndonjëherë edhe për infeksione nga më të rëndomtat.

Sipas të dhënave të cilave u referohet AgroËeb.org, përdorimi pa kriter i këtyre antibiotikëve do të vështirësojë më shumë kurimin e infeksioneve në të ardhmen.

Bakteret po bëhen gjithnjë e më shumë rezistente ndaj antibiotikëve, duke vështirësuar shërimin prej sëmundjeve.

Të dhënat shkencore thonë se çdo vit rreth 2 milionë njerëz në botë preken nga infeksione rezistente ndaj antibiotikëve.

Mjalti Lufton Infeksionet Dhe Mbron Organizmin

Studimet më të fundit, sipas informacioneve të AgroËeb.org, kanë konfirmuar se mjalti ka aftësi të jashtëzakonshme në luftimin e infeksioneve në dimensione të ndryshme.

Përbërësit e mjaltit pengojnë bakteret të krijojnë rezistencë dhe i shkatërrojnë ato.

Mjalti është një ushqim me përbërës të larmishëm siç janë polifenolët.

Këta të fundit shterojnë aftësitë shkatërruese të baktereve dhe i detyrojnë ato të dehidratohen dhe të zhduken tërësisht.

Një lugë mjaltë në ditë është shumë i rekomandueshëm.

Polifenolët Ndërhyjnë Në Komunikimin E Brendshëm Të Baktereve

Imagjinoni një ushtri të mirëfilltë bakteresh të imëta që futen në organizëm.

Në përpilimin e një plani sulmi, bakteret kanë nevojë të komunikojnë me njëri tjetrin për t’u shumuar dhe për të zënë vend.

Mjalti dhe përbërësit e tij e ndërpresin këtë proces dhe pa komunikim të brendshëm, bakteret nuk janë në gjendje të çlirojnë toksinat që shkaktojnë sëmundje.

Në këtë mënyrë, bakteret nuk janë më rezistente ndaj antibiotikëve.

Antioksidantët Shkatërrojnë Edhe Mykun

Mjalti është efikas edhe kundër virozave dhe mykut.

Këto vlera e bëjnë atë më të fuqishëm edhe ndaj antibiotikëve.

Antioksidantët që përmban mjalti luftojnë virozat dhe mykun që shkaktojnë sëmundje të tjera.

Mjalti rekomandohet të konsumohet edhe kundër viruseve si E.Coli, Stafilokoku e shumë të tjerë./AgroWeb.

Related posts

Mjalti, shërues universal! Cilat sëmundje kuron dhe kush nuk duhet ta konsumojë

D V

Kjo është arsyeja se përse shkelmojnë foshnjat në barkun e nënës

D V

Peshku, arrat dhe vaji i ullirit – të mira për sytë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky