Agjencia Zhurnal.mk.

Zbulohet trajtim i ri që shëron sytë pas lëndimeve dhe sulmeve acide

Viktimat e sulmeve acide mund të shpëtohen nga verbëria pas një trajtimi ‘revolucionar’ i cili është testuar nga shkencëtarët.

 

Metoda pioniere përdor një enzimë e cila parandalon qelizat burimore – qelizat bosh të cilat mund të kthehen në inde të reja – nga humbja e aftësive të tyre shëruese në sy pas lëndimit, njofton Klan Kosova.

Qelizat burimore trajtojnë një dëmtim të syrit, të tilla si nga djegiet, shkurtimet ose infeksionet e acidit, duke ndarë dhe duke shkuar direkt në plagë.

Zhvillimi ofron shpresë për pothuajse 500,000 njerëz në botë çdo vit që humbin shikimin e tyre për shkak të djegieve kimike.

Një nga rastet më të famshme të kësaj në Britani të Madhe ishte ajo e personalitetit televiziv Katie Piper, e cila u sulmua në vitin 2008 dhe kishte nevojë për rikthimin të pamurit të saj, njofton Klan Kosova.

Related posts

Fenomeni i Tik Tokut, Khaby Lame falë 5 vaktitë e namazit

Z.H

Mosha 40-vjeçare, më e mira që të bëhesh ndërmarrës

Xh M

Dy paraglajdistë përplasen në ajër dhe bien në det, gjatë një festivali të lojërave ajrore në Turqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More