Agjencia Zhurnal.mk.

Zbulohet përfundimisht misteri i “blloqeve të çuditshme” që po shfaqen në bregdetin e Brazilit

Që nga viti 2018, plazhet e largëta të Brazilit verior janë përmbytur nga një valë e “blloqeve” me pamje të panjohur që dalin në breg, duke mistifikuar vendasit dhe shkencëtarët. Sidoqoftë, një biolog detar beson se ai më në fund mund ta ketë zgjidhur misterin.

Rreth tre vjet më parë, disa njerëz në plazhet e Brazilit verilindor bënë një zbulim kurioz kur hasën në një objekt të ngjashëm me një arkë në breg, në fillim madje duke menduar se mund të ishte një arkë thesari.

Por sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shpresat e tyre për të gjetur ar u shuan shpejt, kur shokët e plazhit zbuluan se objekti që kishin gjetur nuk ishte fare një kuti, por një “bllok gome të papërpunuar”.

Sidoqoftë, shumë shpejt u zbulua se gjetja nuk ishte as unike, thjesht ishte e para nga shumë të tilla: së shpejti plazhet e rajonit panë ardhjen e qindra prej këtyre “gungave misterioze drejtvizore”, në masën që Administrata Shtetërore e Mjedisit (Adema) madje krijoni një linjë telefonike për njerëzit që t’i raportojnë ato.

“Çdo ditë ne marrim thirrje nga një plazh i ndryshëm”, ka thënë Jefferson Torres.

Adema ka marrë rreth 350 prej këtyre objekteve misterioze nga plazhe të ndryshme në shtet brenda një muaji të vetëm, dhe heqja e tyre kërkon një ekip prej disa personash, secili bllok që peshon rreth 80 kilogramë, që do të thotë se nganjëherë kërkohet që kamionçinat t’i marrin ato.

“Kutitë janë me të vërtetë një mister”, thotë drejtori i Adema, Gilvan Dias për dpa, duke qeshur.

Kështu, biologu detar Luis Bezerra i Universitetit Shtetëror Ceara vendosi të hetojë fenomenin pasi u pengua në njërën prej “blloqeve” gjatë një shëtitjeje në një plazh në veri të Brazilit në korrik të vitit 2019, përcjell Telegrafi.

Pas disa hulumtimeve fillestare Bezerra vuri re se disa prej blloqeve ishin të mbuluara në barna të rritura në det të thellë, duke treguar se ato ishin nën ujë për një kohë të konsiderueshme, si dhe kishin udhëtuar një distancë të madhe para se të dilnin në breg.

Duke hetuar me kolegët e tij, Bezerra përfundimisht arriti në përfundimin magjepsës se ato e kishin origjinën nga Rio Grande, një udhëtues gjerman që udhëtonte vajtje-ardhje midis Amerikës së Jugut dhe Hamburgut, derisa u kap nga një anije aleate në vitin 1944 në rrugën për në shtëpi nga Japonia.

Anija e rrënuar tani gjendet në shtratin e detit rreth 6,000 metra nën sipërfaqen e Atlantikut, në brigjet braziliane pranë qytetit të Recife.

Duke përdorur simulime numerike, Bezerra dhe ekipi i tij ishin në gjendje të demonstrojnë se erërat dhe rrymat pranë anijes, gjatë gjysmës së dytë të vitit, do të depozitonin çdo objekt lundrues të lëshuar prej tij në një shtrirje bregdetare në veri 1,600 kilometra të gjatë.

Teoria e Bezerra ngre pyetje, megjithatë.

Pse, për shembull, u deshën mbi 80 vjet që eshtrat e Rio Grande të mund të “bllokonin” ngarkesën e saj të çuditshme?

Bezerra ia atribuon këtë dekompozimit natyror të “mburojës” së anijes, e cila deri vonë, spekulon ai, ishte mjaft e paprekur për të mbajtur blloqet.

Një mundësi tjetër është që dikush u përpoq të merrte ngarkesën e anijes, e cila besohet të ketë përfshirë kobalt të vlefshëm, dhe duke bërë kështu lëshoi “kutitë”, shton ai. 

Related posts

Në ditën e dytë të punës si kryetar i ri i New Yorkut, Erica Adams rrugëtimin e tij drejt zyrës e nis me biçikletë

D V

Pa asnjë kimikat, të mirat e panjohura të mollëve të egra

Xh M

Odiseu dhe Orfeu luftuan kundër tyre: Si u zëvendësuan krahët e sirenës me bishtin e një peshku?

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More