Agjencia Zhurnal.mk.

Zbulohet në Kinë lopata prej fildishi rreth 99.000-vjeçare

Arkeologët kanë zbuluar një lopatë fildishi që daton rreth 99.000 vjet më parë në një vend paleolitik në provincën kineze të Shandong. Ky besohet të jetë një nga mjetet më të hershme të punuara me kocka të gjetura në Kinë, raporton “Xinhua”.

 

Li Gang, studiues në institutin provincial të gjetjeve kulturore dhe arkeologjike, shpjegon se shtresat e vendit të zbuluar në qarkun Yishui janë gati tetë metra të trasha. Arkeologët kanë zbuluar tetë shtresa të kulturave të ndryshme dhe më shumë se 5000 objekte si artefakte guri, kockash, dhëmbësh dhe brirësh, si dhe fosile kafshësh.

Zbulimi i objekteve të fildishtë të përdorura për të bërë mjete funksionale në përditshmëri që datojnë rreth 100.000 vjet më parë është diçka e rrallë në mbarë botën.

Lopata e fildishtë dhe terreni i zonës ku u gjet u studiuan me metodën e serisë së uraniumit dhe metodës së fotolumineshencës, tha Li, dhe rezultatet treguan se ato janë datojnë përkatësisht 99.000 dhe 104.000 vjet më parë.

Artefaktet pasqyrojnë stilin e jetës së hershme të njeriut dhe krijimin e mjeteve, thotë Li, dhe janë domethënëse për studimin e evolucionit të njerëzve primitivë në Kinë dhe Azinë Lindore.

Related posts

COVID-19, Sidnei zgjat masën e izolimit, derisa rritet shpërthimi i variantit Delta

Redaksia

Holanda miraton izolim të pjesshëm kundër pandemisë

D V

Në Indonezi 11 student u mbytën gjatë aksionit për pastrimin e lumit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More