Agjencia Zhurnal.mk.

Zbulohet fosil i një dinozauri të ri rreth 200 milionë vjeçar

Një ekip i paleontologëve kinezë ka gjetur fosilin e një dinozauri të ri që daton nga periudha Jurasike e Hershme në provincën Yunnan në Kinën jugperëndimore. Studimi i botuar në revistën “Acta Geologica Sinica” shpjegon se ekzemplari ishte i gjatë rreth 1.7 metra dhe se forma e dhëmbëve supozon se dinozauri ishte barngrënës, citon “Xinhua”.

 

Bi Shundong nga Universiteti i Yunnan, autor i hulumtimit, thotë se studimet e eshtrave treguan se dinozauri ishte rreth 3 vjeç. Ai shpjegoi se duke qenë shumë të hollë, kockat e ekzemplarëve të rinj nuk ruhen lehtë në shtresat e nëntokës dhe për këtë arsye studiuesit dinin pak për karakteristikat e tyre morfologjike. Ekipi hulumtues doli në përfundimin se dinozauri mund të jetë mbytur gjatë një përmbytje, gjë që ka bërë të mundur që shumica e kockave të tij të ruhen.

Related posts

Boris Xhonson mesazh popullit rus

Redaksia

6 mënyra se si prindërit shkatërrojnë suksesin e fëmijës së tyre

Xh M

Kush votoi dhe me kë? Si shkuan drejt kutive të votimit politikantët serbë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More