Agjencia Zhurnal.mk.

Zaev tregon se si shpëtuan shtatë personat nga autobusi, Filipçe flet për gjendjen e tyre shëndetësore

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, bashkë me kryeministrin bullgar Janev, kanë arritur në vendgjarjen e tragjedisë së autobusit të Besa Transa. I pyetur nga gazetarët, Zaev ka treguar se si ka ndodhur tragjedia, por edhe si kanë shpëtuar shtatë personat e mbijetuar. “Pasi ka shpërthyer zjarri, ata e kanë thyer dritaren e pasme dhe kanë arritur të shpëtojnë”, deklaroi Zaev, ransmeton Zhurnal.

 

Ministri i shëndetëisë, Venko Filipçe, tha se i kanë viituar shtatë personat e mbijetuar dhe ata anë në gjendje të mirë shëndetësore. Sipas Filipçes vetëm njëri nga udhëtarët e mbjetuar ka fraktura. Edhe zyrtarët bullgrë kanë thënë se udhëtarët e mbijetuar, kanë dal nga dritarja e pasme e djathtë e autobusit. Sipas tyre, zjarri është paraqitur në pjesën e përparme të autobusitdhe është përhapur menjëherë. Autobusi është rrokulisur në anën e dyerve dhe ao janë bllokur, që është shkak shtesë për numrin e madh të viktimave.

Ndryshe, katër autobusë të Besa Trans kanë qenë duke udhëtuar bashkë nga Stambolli për në Shkup. Ata janë ndalur bashkë për pushime gjatë rrugës, raporton Telma.

Related posts

Shilegovi në takim me Arjanit Hoxhën

D V

Zaev: Çështjet e identitetit nuk mund të jenë lëndë e bisedimeve, ka sinjale pozitive për këtë nga Sofja

D V

Hapet Qendra e parë nacionale për mbështetje të ndërmarrjeve sociale

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More