Agjencia Zhurnal.mk.

Yuri Kim: Emërimi i anëtarit të Gjykatës së Lartë, hap i rëndësishëm për Reformën në Drejtësi

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim e ka cilësuar hap të rëndësishëm për Reformën në Drejtësi emërimin e gjyqtarit Artur Kalaja si anëtari i 8-të i Gjykatës së Lartë.

 

Ajo shprehet se sapo të emërohet edhe gjyqtari i tetë, kjo gjykatë do të ketë kuorumin për caktuar 3 gjyqtarë të tjerë në Gjykatën Kushtetuese.

“Hap i rëndësishëm përpara për zbatimin e Reformës në Drejtësi: Gjyqtari i 8-të emërohet në Gjykatën e Lartë, me të 9-in që do të vijë së shpejti.

Sapo të emërohet i 10-ti, Gjykata e Lartë do të ketë kuorumin për të caktuar 3 gjyqtarë të tjerë në Gjykatën Kushtetues. Faleminderit Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Presidencës për realizimin e kësaj”, shkruan Yuri Kim.

Related posts

Ilir Meta thërret parlamentin e ri më 10 shtator

N E

“Na shkatërroi fushatën”, Presidenca i përgjigjet Bashës: Hipokriti iu lut në gjunjë Metës me lot në sy për të anuluar zgjedhjet

adijanzh

Paralajmëron Ulsi Manja: Në regjimin “41 bis” do të futen edhe të dënuar të tjerë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More