Agjencia Zhurnal.mk.

Yang Qian e Kinës fiton medaljen e parë të artë në “Tokio 2020”

Sportistja kineze, Yang Qian është fituesja e medaljes së artë olimpike në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, pasi ka fituar në disiplinën e qitjes me Pushkë Ajrore.

Yang Qian ka fituar medaljen e parë të artë në “Tokio 2020”, duke triumfuar me një rekord të ri olimpik prej 251.8 pikësh.

Medalja e artë iu dorëzua nga presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, në përputhje me protokollet e Covid-19 që do të prekin çdo aspekt të këtyre Lojërave Olimpike.

Vetëm një pjesë e vogël e stafit mbështetës kinez ishin aty për ta uruar atë për fitoren e saj pas një finale të cilën ajo e fitoi me një rekord olimpik ndaj ruses Anastasiia Galashina në raundin e fundit.

“Jam jashtëzakonisht krenare dhe e lumtur që fitova”, ka thënë shkurtimisht pas triumfit 21-vjeçarja Yang. 

Related posts

Pesë xhudistë e përfaqësojnë Kosovën në Evropianin e Xhudos në Zagreb, ndër ta edhe Akil Gjakova

D V

Legjenda e Athletic Bilbaos, Iker Muniain do të largohet nga klubi pas 15 vitesh

D V

Gjiganti anglez hap negociatat me Feyenoordin për trajnerin Arne Slot

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky