Agjencia Zhurnal.mk.

Yahoo largohet nga Kina

Kompania amerikane për shërbime të internetit, Yahoo, është larguar nga Kina prej 1 nëntorit, ka njoftuar kompania përmes një deklarate, ndërkohë që Pekini po rrit shtypjen ndaj kompanive të huaja të teknologjisë.

 

Yahoo ka thënë se faqja “nuk do të jetë më e qasshme nga Kina”.

Kjo kompani është ndër të fundit që largojnë produktet e tyre nga tregu kinez, pasi edhe Microsoft ka njoftuar në muajin tetor se do të mbyllë rrjetin social LinkedIn në këtë shtet.

“Marrë parasysh sfidat biznesore në rritje dhe ambientin ligjor në Kinë, shërbimet e Yahoo nuk do të jenë më të qasshme nga Kina, prej 1 nëntorit”, ka thënë kompania.

Kompanitë e huaja teknologjike në Kinë, tash e sa kohë janë përballur me ligje të ashpra dhe censurë qeveritare.

Yahoo ka lansuar shërbimet e veta në Kinë më 1999, kur kompania ka qenë një nga ofrueset më të rëndësishme të shërbimeve të internetit.

“Marrë parasysh sfidat biznesore në rritje dhe ambientin ligjor në Kinë, shërbimet e Yahoo nuk do të jenë më të qasshme nga Kina, prej 1 nëntorit”, ka thënë kompania.

Kompanitë e huaja teknologjike në Kinë, tash e sa kohë janë përballur me ligje të ashpra dhe censurë qeveritare.

Related posts

Roma po përgatit një ofertë për të bindur Intel-in të investojë miliarda euro në një fabrikë të mikro-çipave në Itali

D V

iPhone 13 mund të mbështesë teknologjinë e modernizuar të karikimit

D V

Galaxy Z Fold 3 i Samsung do të mbështesë stilolapsin S Pen Pro

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More