Agjencia Zhurnal.mk.

Xi Jinpink uron Bajram Gegajn për marjen e detyrës president i Shqipërisë

Presidenti i Republikës Popullore të Kinës, Xi Jinping, i ka dërguar një mesazh përgëzimi ditën e sotme Bajram Begajt, si urim për marrjen e detyrës së Presidentit të Shqipërisë.

 

Në këtë mesazh urimi, Jinping shprehet se “Kina dhe Shqipëria vazhdojnë të zhvillojnë marrdhëniet e miqësisë tradicionale dhe se gjatë viteve të fundit me pjesmarrjen e vendit në (Një brez, Një rrugë), si dhe marrveshjen Kinë-Vendet e Europës Qendrore dhe Lindore, ka sjellë përfitime në besimin politik, rritjen e komunikimit dhe bashkëpunimit praktik duke rritur edhe progresin e marrdhënieve bilaterale”.

Presidenti kinez Xi Jinping, ka shtuar në mesazhin e urimit se rëndësia e madhe e zhvillimit të marrdhënieve Kinë – Shqipëri është për të dyja palët. “Unë dhe Kina jemi gati të bashkëpunojmë me presidentin e ri Begaj, për shkëmbimin e thellë të marrdhënieve në të gjitha drejtimet dhe konsolidimin e frytshëm të të dyja vendeve për përfitimin më të mirë nga të dyja vendet dhe populli i tyre”.

Related posts

Mbi 100 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Filipine

D V

“Negociator amerikan në zyrën time”, SHBA i përgjigjet Berishës: Non gratat nuk negociohen

D V

Tabaku: Taksat përbëjnë 60% të çmimit të naftës në Shqipëri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More