Agjencia Zhurnal.mk.

Xi Jinping-u thekson shënimin e arritjeve të reja në prag të 100-vjetorit të PKK-së

Presidenti kinez Xi Jinping, gjithashtu sekretar i përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës, theksoi përpjekjet për arritje të reja që do t’i bëjnë ballë kohës dhe janë të vlefshme për popullin, në prag të 100-vjetorit të themelimit të PKK-së.

Gjatë drejtimit të premten të një sesioni studimi në grup të Byrosë Politike të Komitetit Qendror të PKK-së, Xi tha se realizimi i komunizmit është ideali më i lartë dhe qëllimi përfundimtar i Partisë, duke bërë thirrje për të ruajur fort besimin në socializmin me karakteristika kineze.

Përhapja e gjerë e marksizmit në Kinë lindi PKK-në dhe marksizmi i dha PKK-së një botëkuptim dhe metodologji shkencore, si dhe një armë të fuqishme ideologjike për të kuptuar dhe transformuar botën, shtoi Xi.

Sipas tij, për një parti që ka qenë prej një kohe të gjatë në pushtet, nuk ka rrezik më të madh sesa të harrojë misionin e vet origjinal dhe të largohet nga populli.

Duhet të bëhen përpjekje për të edukuar e drejtuar anëtarët e kuadrot e Partisë për t’i qëndruar besnikë aspiratës fillestare dhe misionit themelues të Partisë, vuri në dukje Xi, duke nënvizuar ndjekjen e filozofisë së zhvillimit të përqendruar te njerëzit dhe punën e vendosur për rilindjen e madhe të kombit kinez.

Duke vërejtur se sekreti i jetëgjatësisë së PKK-së është fryma e vetëpërmirësimit dhe vetërevolucionit, Xi vuri në dukje se ajo është edhe një mbështetje e fortë për qeverisjen e Partisë.

Për të përballuar vështirësitë me guxim dhe për të ecur përpara, Xi gjithashtu u kërkoi zyrtarëve të vazhdonin traditën e lavdishme dhe sjelljen e shkëlqyer të PKK-së, si të qenit modestë dhe të matur, ruajtja nga të qenit arrogantë e të nxituar, puna me zell dhe jeta e thjeshtë.

Related posts

Erdogan do të takojë Joe Biden në Glasgow, tema kryesore avionët F-35

N E

Armë dhe municione në vlerë të 820 milionë dollarëve! SHBA-ja me pako të re për Ukrainën

Xh M

Vuçiq: Nga e enjtja nuk do të ketë eksport të miellit, grurit, misrit dhe vajit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More