Agjencia Zhurnal.mk.

Xhozef: Ballkani duhet të përballet me axhendë revizioni të Moskës në rajon

Uashington, 17 mars – Që të ndërpritet politika revizioniste e Ballkanit e udhëhequr nga Moska dhe të tejkalohet gjendja e krizës në përputhje me interesat dhe politikat në dobi të integrimit dhe stabilitetit, ndërsa si përgjigje e agresionit rus, është konkluzioni nga konferenca e sotme kushtuar krizës në Ukrainë dhe Ballkan.

Në ngjarjen, të moderuar nga Eduart Xhozef nga Universiteti Xhon Hopkins në Uashington, u mësua se kriza aktuale për shkak të pushtimit rus të Ukrainës tash për tash nuk duhet se bën ndryshime të konsiderueshme në vendqëndrimin e BE-së drejt Maqedonisë së Veriut dhe nuk ka urgjencë që të fillojnë negociatat aderuese.

Nëntitulli i ngjarjes është “çka u ndryshua dhe çka nuk u ndryshuar” në Ballkan pas pushtimit të Rusisë në Ukrainë, ndërsa u drejtuan më shumë ekspertë të etabluar nga Shqipëria, Greqia, Turqia, Sllovakia, Rumania, Bullgaria, Serbia, Kroacia, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina dhe Kosova.

Sipas Xhozef, ka nevojë nga përballje e drejtpërdrejt me politikën revizioniste dhe axhendën revizioniste të Ballkanit të mbështetur nga Rusia si mënyrë për ndalimin e çfarëdo qoftë qëllimeve të agresionit rus në rajon.

“Vendet e NATO-s nga rajoni së bashku me Kosovën duhet ta bëjnë këtë, ta ndalojnë këtë axhendë revizioniste të Ballkanit të realizuar nga Beogradi me mbështetje të Moskës, tha ai,

Të gjithë ekspertët e kundërshtojnë fuqishëm agresionin e Rusisë në Ukrainë.

Jan Singel nga Startexhilk Alijanses nga Sllovakia, theksoi se nevojitet që vendet si Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria ta fillojnë urgjentisht procesin e aderimit në BE, ndërsa duke pasur parasysh rreziqet nga ndikimi rus në pikat nevralgjike  të Ballkanit.

Ognen Vangellov nga Universiteti Amerikan kolexh nga Shkupi theksoi pikë të ngjashme dhe tregoi se integrimi i frenuar i BE-së në rajon është kyç në zbatimin e pozicioneve.

Ai theksoi se kriza ekzistuese për shkak të pushtimit rus në Ukrainë tash për tash nuk duket se bën ndryshim të madh në qëndrimin e BE-së ndaj Maqedonisë së Veriut.

Xhozef e përmendi bllokadën e Greqisë për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO dhe BE, por se marrëveshja e arritur nga Prespa i ka ndryshuar gjërat  

Related posts

Kostadinov në Tiranë, diskutojnë për rrezikun dhe mundësitë e Ballkanit

Xh M

Sivjet dalja në zgjedhje ishte më e ulët në gjithë historinë e shtetit, thirrje për mobilizim në rreth të dytë

Z.H

KF Vëllaznimi në gjendje të rëndë financiare dhe në krizë të rezultateve, klubi del me një komunikatë zyrtare

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More