Agjencia Zhurnal.mk.

Xavi e di se ku e ka Barcelona pikën e dobët

Xavi Hernandez është i vetëdijshëm për vështirësitë e Barcelonës në prapavijë në muajt e fundit dhe prioriteti i tij është të ndihmojë Blaugranët të rikthejnë qëndrueshmërinë e tyre në fazën defanzive.

 

Në ditët e tij të para si trajner, spanjolli e ka bërë të qartë se paraqitjet në mbrojtje si ajo ndaj Celta Vigos, kur Barcelona kishte epërsinë me tre gola në pjesën e parë për të barazuar 3-3, janë të papranueshme.

Ekipi katalanas ka arritur të mbajë vetëm një portë të paprekur deri më tani këtë sezon, duke e bërë këtë në barazimin e tyre pa gola në Cadiz më 23 shtator.

Barcelona ka humbur shumë pikë në sezonin 2021/22 për shkak të paaftësisë së saj për t’u mbrojtur mirë, me kundërshtarët e tyre që kanë nevojë për vetëm disa goditje në lojë për të qëlluar rrjetën.

“Është e vështirë për ne të shënojmë dhe kundërshtarët, me atë pak që bëjnë, shënojnë kundër nesh”, deklaroi Jordi Alba pas barazimit 1-1 me Alaves në Camp Nou.

Kur Ronald Koeman bëri një analizë të çështjeve të Barcelonës, ai rrallë foli për aspektin mbrojtës, pasi fajësoi mungesën e tyre të një prekjeje përfundimtare. Megjithatë, të dhënat e bëjnë të qartë se një pjesë e mirë e dobësive të Barcelonës bazohen në mbrojtjen e dobët.

Plani i Xavit

Trajneri i ri i Barcelonës mezi do të ketë kohë për të punuar me të gjithë grupin për shkak të pushimit ndërkombëtar, por tashmë e ka bërë të qartë se dëshiron që skuadra e tij të dominojë topin.

Duke pasur topin, Barcelona do të përpiqet të krijojë më shumë raste dhe gjithashtu të pengojë kundërshtarët që ta bëjnë këtë.

Xavi gjithashtu do të vlerësojë mundësinë e futjes së ndryshimeve në mbrojtje, ku Gerard Pique dhe Eric Garcia formojnë dyshen e qendërmbrojtësve fillestarë.

Clement Lenglet dhe Samuel Umtiti mund të jenë pjesë e rotacionit, ndërsa Ronald Araujo mund të garojë për një vend në 11-shen fillestare pas kthimit të tij nga lëndimi. 

Related posts

Southgate: Finale epike ndaj Italisë, Danimarka shumë e nënvlerësuar!

Z H

Liridon Fazliu, djaloshi i pamposhtur do të ndeshet për “Flemish Title”

A.S.

Ndryshimi i pabesueshëm fizik i Clarence Seedorf në moshën 45 vjeçare: Duket më mirë se kur luante futboll

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More