Agjencia Zhurnal.mk.

Xavi do të zgjedhë të mos regjistrojë dy lojtarë për ndeshjen e parë të sezonit në La Liga

Me vetëm dy ditë të mbetura para nisjes së sezonit në La Liga, Barcelona po përballet sërish me ndeshjen e parë pa të gjithë skuadrën në dispozicion për shkak të financave.

Aktualisht Blaugranët kanë vetëm 12 lojtarë të regjistruar për ndeshjen kundër Getafes. Më herët gjatë javës ata shitën Franck Kessie te Al Ahli, një nga tre hapat që Barcelona shpreson t’i lejojë ata të regjistrojnë të gjithë lojtarët e tyre këtë verë.

Një nga këto hapa ishte rishitja e 16% të Barca Studios tek firma gjermane e investimeve Libero, në këmbim të 60 milionë eurove.

Gazeta Mundo Deportivo shkruan se marrëveshja do të përfundojë të premten, por me një ndryshim të rëndësishëm në strukturë. Libero do të shpenzojë 20 milionë euro fillimisht në 5% të Barca Studios dhe më pas do të sigurojë 40 milionë euro për 11% të mbetura para fundit të gushtit.

E përditshmja katalanase llogarit se nëse Barcelona do të sillte 20 milionë euro, plus 25 milionë euro për largimin e mundshëm të Ousmane Dembele dhe të ardhurat nga largimi i Kessie, ata nuk do të kishin mjaftueshëm për të regjistruar të gjitha nënshkrimet e tyre të reja dhe lojtarët që kanë nënshkruar kontrata të reja.

Si i tillë, Xavi Hernandez do të jetë i detyruar të zgjedhë se cilët lojtarë do të regjistrohen përpara ndeshjes së Getafe. Kapiteni Sergi Roberto, Ronald Araujo, Inaki Pena dhe Alejandro Balde ka të ngjarë të regjistrohen, ndërsa nënshkrimet e reja Ilkay Gundogan dhe Oriol Romeu do të jenë gjithashtu pranë kryesimit të listës.

Dyshja fatkeqe që mund të lihet jashtë janë Inigo Martinez dhe Marcos Alonso. I pari është më pak problematik, pasi aktualisht është i dëmtuar, megjithëse thuhet se ka një klauzolë në kontratën e tij që e lejon të largohet falas në formë huazimi nëse lihet i paregjistruar.

Ky i fundit thjesht shihet si më pak i rëndësishëm nga këto opsione, dhe me Balde përpara tij, nuk ka gjasa të luajë me përjashtim të lëndimit gjithsesi.

Megjithatë, edhe një herë duket se Barcelona do të dështojë të përmbushë premtimet në fillim të verës pasi do të ketë probleme me regjistrimin e lojtarëve të tyre. Verën e kaluar Jules Kounde humbi dy ndeshjet e tyre të para për faktin se ai nuk mund të regjistrohej dhe duket se Xavi do të jetë pa të gjitha burimet e tij për të filluar sërish sezonin.

Related posts

Dita e ndeshjes: Ballkani e pret Viktoria Plzenin në “Air Albania”

D V

Xavi solli një Barcelonë kundër Portos siç nuk është parë në më shumë se 20 vjet

D V

Kush i prinë shortit për Euro 2024 dhe pse të gjithë duan të jenë në këto dy grupe

D V