Agjencia Zhurnal.mk.

Weber: Maqedonia nuk është e bllokuar nga Bullgaria, por nga Franca

Bruksel, 23 Qershor – Kryetari i Partisë Popullore Evropiane (EPP), Manfred Weber, para samitit të sotëm të BE-së fajësoi Maqedoninë për të gjitha bllokimet e një vendi – por nuk është Bullgaria. Weber tha se “kishte një moment” për t’i dhënë dritën jeshile Maqedonisë, por “nuk ishte Bullgaria, por Franca ajo që e pengoi atë”. Ai shtoi: “Duhet të jemi të qartë tani, duhet të jemi të vendosur, duhet të tregojmë lidership” dhe të japim një “plan të qartë kohor” për Ballkanin Perëndimor.

Por në të njëjtën kohë, Weber thotë se BE nuk mund të pranojë shtete të reja anëtare. I pyetur në një intervistë për një media gjermane – a mund të pranojë BE-ja anëtarë të rinj për momentin? Weber përgjigjet: “Është e qartë se jo. Ne evropianët nuk jemi të përgatitur për stuhitë që do të godasin kontinentin tonë në vitet në vijim. Ne kemi nevojë urgjente për reforma të strukturave të BE-së. Kushti për unanimitet në vendimet e politikës së jashtme duhet të largohet. Dhe më në fund duhet të forcojmë shtyllën mbrojtëse.

Weber, i cili gjithashtu kryeson grupin EPP në Parlamentin Evropian, thotë se nevojitet një plan kohor detyrues që vendet e Ballkanit Perëndimor të afrohen më shumë me BE-në – për të dalë nga pasiguria e viteve të fundit. “A duam të eksportojmë stabilitetin tonë apo të importojmë paqëndrueshmërinë e Ballkanit Perëndimor? Më në fund duhet t’u tregojmë vendeve se janë të mirëseardhura, por edhe t’u bëjmë të ditur se është në dorën e tyre. “Ata kanë nevojë për reforma të gjera përpara se të anëtarësohen në BE”. Gjë që bie ndesh me pohimin e mëparshëm se Franca, jo Bullgaria, po bllokon Maqedoninë. Sepse hapja e negociatave nuk është në dorën e Maqedonisë së Veriut por në atë europiane (bullgare apo franceze).

A janë vërtet rrugës vetëm Franca dhe Bullgaria? Scholz paralajmëroi Serbinë se nuk do të anëtarësohej në BE nëse nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe i kërkoi Beogradit të vendosë midis mbështetjes së BE-së dhe marrjes së anës së presidentit rus Vladimir Putin.

Related posts

U formuan grupet e punës për seancën e ardhshme të përbashkët të Qeverive të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

D V

Petkov: Është e rëndësishme të vazhdojë dialogu me Maqedoninë

Z.H

Dimitrov: Edhe janari është opsion për fillimin e negociatave me BE-në

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More