Agjencia Zhurnal.mk.

WC2022: Kjo nuk ishte parë asnjëherë, Irani nuk e këndon himnin e vetë para ndeshjes me Anglinë

Irani e filloi pjesëmarrjen në Kupën e Botës në Katar me një ndeshje kundër Anglisë në stadiumin Khalifa International në Doha.

 

Iranianët erdhën në këtë kampionat botëror pa dëshirë. Shumica e tyre protestuan kundër dhunës së policisë ndaj grave në vendin e tyre.

Për këtë arsye u zgjodh që në ditën e sotme, himni i Irani të mos këndohej nga lojtarët kundër Anglisë. Sipas të gjitha gjasave e njëjta sjellje do të vazhdojë edhe për ndeshjet e tjera të grupit.

Ndërsa tifozët e Iranit do t’i shkruanin një letër FIFA ku kërkonin përjashtimin e Kombëtares së tyre nga Botërori, për t’i lënë të gjithë faturën njerëzve që i drejtojnë në shtetin e tyre.

Përsa i përket rezultatit, Anglia mbylli llogaritë që pjesën e parë duke shënuar 3 gola. 35′ Anglia në avantazh. Krosim i Luke Shaw dhe finalizim i bukur me kokë i Jude Bellingham. Festë angleze në stadium.

43′ Anglia realizon edhe golin e dytë. Maguire ul një top nga këndorja për Bukayo Saka. Talenti i Arsenalit tund rrjetëm falë një gjuajtjeje fantastike. 45+1′ Vjen edhe goli i tretë për Anglinë, Asist i Harry Kane, gol i bukur i Raheem Sterling, i pari për të një Botëror.

Related posts

Legjenda e Liverpoolit kritikon Mohamed Salahun për postimin e tij në lidhje me finalen ndaj Real Madridit

D V

Rashkaj poston një mesazh motivues për lojtarët e Kosovës

Z.H

Nesër vaksinohen futbollistët e Lazios, disa prej tyre po refuzojnë ta marrin vaksinën anti-COVID

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More