Agjencia Zhurnal.mk.

Vrasja e presidentit të Haitit, shpallet gjendja e emergjencës

Autoritetet në Haiti kanë shpallur gjendjen e emergjencës në vend pas vrasjes së presidentit Jovenel Moise.

 

Persona të armatosur hynë në orët e para të mëngjesit në rezidencën private të kreut të Shtetit, duke vrarë atë dhe plagosur rëndë Zonjën e Parë.

Autorët e kësaj ngjarje të rëndë ende nuk janë identifikuar, ndërkohë që autoritetet bëjnë thirrje për qetësi.

Në një komunikatë të mëhershme për shtyp kryeministri bënte me dije se disa nga autorët e këtij sulmi të tmerrshëm flisnin në spanjisht, duke hedhur idenë se agresorët janë një grup mercenarësh të paguar.

53-vjeçari Jovenel Moise e kishte marrë postin e presidentit të Haitit më shkurt të vitit 2017. Që nga ajo kohë ai është përballur me akuza të vazhdueshme për korrupsion dhe protesta të vazhdueshme që kërkonin dorëheqjen e tij.

Related posts

Australi: Katër qytete të mëdha nën bllokime të reja për shkak të COVID-it

Redaksia

Zhvillimi i gjelber kerkon uljen e lëshimit të dioksidit të karbonit

Z H

Deputeti spanjoll bën thirrje që shteti i tij ta njohë Kosovën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More