Agjencia Zhurnal.mk.

Vrasja e 8-vjeçarit, tension dhe përplasje në Gjykatën e Fierit

Tensione të forta përfshinë Gjykatën e Fierit mëngjesin e kësaj të enjte, teksa familjarët e Mateo Vasiut, prisnin ardhjen e Klodian Çalamanit, të akuzuar për vrasjen barbare të vogëlushit 8-vjeçar.
Kërkesa e tyre për të qenë të pranishëm në sallën e gjyqit kur të jepej vendimi shkaktoi edhe përplasje me policinë.

Kërkesa e tyre ishte dënimi me vdekje i 38-vjeçarit. Një pjesë e familjarëve hynë me forcë në mjediset e gjykatës, për të cilët u desh ndërhyrja e uniformave blu që të largohen sërish.

Për më shumë se 1 orë familjarët dhe qytetarë të tjerë kanë bllokuar hyrjen e gjykatës duke mos lejuar kalimin e asnjë automjeti.

Në këtë situatë trupa gjykuese vendosi ta linte në burg 38-vjeçarin Klodian Çalamani në një seancë pa praninë e medias. Vetë i akuzuari nuk u paraqit pasi përmes një deklarate refuzoi të ishte i pranishëm në seancë. Pas seancës deklaroi tërheqjen edhe avokati mbrojtës i caktuar nga shteti.

Të bindur se përballja me vrasësin e fëmijës nuk ishte e mundur, familjarët e Mateos kërkuan dënim me varje për Çalamanin në një peticion që po firmoset në qendër të qytetit.

Familjarëve të Mateos u janë bashkuar edhe qytetarë të Fierit duke kërkuar dënim maksimal për 38-vjeçarin, madje duke firmosur edhe peticionin për ekzekutimin e tij.

Tv Klan

Related posts

PS fitoi Vorën/ Reagon Veliaj: Nuk ka më bastione në Shqipëri! Besimin e kthejmë në përkushtim

D V

Ina Zhupa: 3 vite nga tërmeti, shkolla “26 nëntori” në Tiranë ende jashtë funksionit

Xh M

Dy vite nga tërmeti i 26 nëntorit, ambasada amerikane: Nderojmë qëndresën e shqiptarëve përballë fatkeqësisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More