Agjencia Zhurnal.mk.

Vrasësit e Jamal Khashoggit po jetojnë në vila luksoze në Riad, thonë dëshmitarët

Të paktën tre anëtarë të një skuadre sulmi saudit të dënuar nga mbretëria për vrasjen e Jamal Khashoggi po jetojnë dhe punojnë “në një strehimore me shtatë yje” brenda një kompleksi sigurie të drejtuar nga qeveria në Riad, sipas një burimi të The Guardian, të lidhur me anëtarë të lartë të inteligjencës saudite.

 

Sipas mediumit në fjalë, vrasësit besohet të jenë duke qëndruar në vila dhe ndërtesa të drejtuara nga agjencia e Sigurimit të Shtetit të Arabisë Saudite – larg mureve të burgjeve të saj famëkeqe.

Burimi ka folur me dy dëshmitarë që pretendojnë se i kanë parë burrat.

Ata thanë se anëtarët e familjes i vizitojnë shpesh burrat, të cilët janë në gjendje të përdorin një palestër dhe hapësirat e punës në vend.

Të gjithë u dënuan para një gjykate saudite, në një gjyq të dënuar gjerësisht si mashtrim. Disa morën dënime me vdekje, të cilat më vonë u ndryshuan në burgim të përjetshëm.

Këto raportime ngrenë dyshime të mëtejshme mbi pretendimet e Riadit për t’i mbajtur vrasësit përgjegjës dhe vijnë pasi këshilltari më i besueshëm i Princit të Kurorës, Mohammed bin Salman, Saud al-Qahtani është rishfaqur në oborrin mbretëror pas tre vjetësh i fshehur.

Qahtani u lirua nga çdo përfshirje, pavarësisht një vlerësimi të inteligjencës perëndimore se ai kishte organizuar vrasjen me urdhër të Princit Mohammed.

Burimi i The Guardian konfirmoi se Tubaigy, shkencëtari mjeko-ligjor që “copëtoi” Khashoggi brenda konsullatës saudite në Stamboll, ishte një nga ata që u panë brenda objektit.

Related posts

Të paktën 60 të vdekur nga sulmet ajrore në Jemen

Z H

300 milionë të infektuar me COVID në gjithë botën

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More