Agjencia Zhurnal.mk.

Volvo, Daimler, Traton investojnë 593 milionë dollarë për të ndërtuar rrjetin e karikimit të kamionëve elektrikë

Volvo Group, Daimler Truck dhe biznesi i kamionëve të rëndë të Volkswagon AG Grupi Traton njoftoi të hënën një marrëveshje për të ndërtuar një rrjet të stacioneve të karikimit publik me performancë të lartë për kamionë dhe autobusë elektrikë. Lajmi u raportua së pari nga Reuters.

 

Tre prodhuesit më të mëdhenj evropianë do të investojnë 500 milionë euro për të instaluar dhe operuar 1,700 pika tarifimi në vendet strategjike dhe afër autostradave.

Ata synojnë të finalizojnë marrëveshjen deri në fund të këtij viti dhe të fillojnë operacionet vitin e ardhshëm, me shpresat për të rritur numrin e pikave të karikimit në mënyrë të konsiderueshme pasi kompanitë kërkojnë partnerë shtesë për ndërmarrjen e ardhshme të përbashkët.

“Ky është qëllimi i përbashkët i prodhuesve të kamionëve në Evropë për të arritur neutralitetin e klimës deri në vitin 2050″, tha Martin Daum, CEO Daimler Truck, në një deklaratë. “Sidoqoftë, është me rëndësi që ndërtimi i infrastrukturës së duhur të shkojë paralelisht me vendosjen e kamionëve neutrale CO 2 në rrugë. Së bashku me Volvo Group dhe TRATON GROUP, ne jemi shumë të ngazëllyer për të ndërmarrë këtë hap për të krijuar një rrjet tarifimi me performancë të lartë në të gjithë Evropën”.

Partneriteti midis Volvo dhe Daimler nuk është i pashembullt.

Në maj, të dy konkurrentët u bashkuan për të prodhuar qeliza karburanti hidrogjeni për kamionë me ngarkesa të gjata për të ulur kostot e zhvillimit dhe për të rritur vëllimet e prodhimit.

Kjo sipërmarrje e fundit është një tjetër sinjal që kompanitë e mëdha po bashkohen për të zgjidhur çështje të lidhura me klimën në industri.

Related posts

Lamborghini prezantoi Aventador Ultimae – 100 km/h për 2.8 sekonda

D V

Musk prezanton konceptin e Tesla Cybertruck, mikro-shtëpia në rrota – ka shtrat për dy persona, kuzhinë e dhomë ndeje

D V

Një ‘shfaqje e shkëlqyeshme’: Kështu u vlerësua gara ndërmjet Rimac Nevera kundër Porsche Taycan dhe BMW M5

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More