Agjencia Zhurnal.mk.

Volkswagen i jep fund prodhimit të Passat për tregun evropian

Volkswagen ka ndaluar prodhimin e sedanit Passat për tregun evropian.

 

Sipas Autocar britanik, arsyet e këtij vendimi janë shitjet më të mëdha të karavanit Passat dhe ekzistenca e një Arteon të pozicionuar në mënyrë të ngjashme.

Lajmet se VW do të shfuqizojë sedanin Passat në Evropë po shfaqen që nga viti 2020.

Megjithatë, pritej të ndodhte në vitin 2023, por ky lajm i fundit do të thotë se prodhuesi gjerman i makinave ka ndryshuar kornizën kohore të parashikuar.

VW ka njoftuar gjithashtu fundin e Passat në SHBA, dhe 2022 Passat Limited Edition shënon fundin e prodhimit në SHBA.

Modeli i gjeneratës së nëntë Passat për 2023 do të ndërtohet mbi bazën e një platforme të përmirësuar MQB.

Me këtë zhvillim të fundit, gjenerata e nëntë do të jetë e disponueshme ekskluzivisht si një model karavan kur të mbërrijë në Evropë.

Passat ka qenë i disponueshëm si sedan dhe karavan që nga 1973, kur u lansua modeli origjinal.

Related posts

Gjermanët duan të jenë të parët – kur do ta kalojë Volkswagen Teslan?

D V

Automjetet e reja më të mira pritet të ekspozohen në panairin e automjeteve të këtij viti në Nju Jork

D V

Skoda Fabia po merr një pasardhës plotësisht elektrik

lina

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More