Agjencia Zhurnal.mk.

Veturat Apple fotografojnë Austrinë

Që nga e hëna, disa dhjetëra automjete do të jenë në rrugët e Austrisë për të shkrepur harta me rezolucion të lartë për Apple Maps.

 

Shërbimi i hartave i Apple Maps dëshiron që gjithnjë e më shumë të ketë materiale me cilësi të lartë jashtë SHBA-së. Pasi veturat Apple ishin tashmë në rrugë në Gjermani, tashmë e gjithë Austria po ndjek këtë shembull. Nga e hëna, 5 korrik, janë disa dhjetëra vetura të grupit amerikan që kalojnë nëpër vend – për analogji me Google Street View – për të bërë fotografi të hollësishme të të gjitha rrugëve të vendit. Veturat kanë një logo të Apple Maps në krah dhe do të jenë në vend deri në mes të shtatorit, transmeton Telegrafi.

Të gjitha rrugët e arritshme nga publiku

Sipas informacionit nga mediat austriake, Apple gjithashtu mund të kalojë Google. Sepse ndërsa Google po bën ende fotografi të qyteteve më të vegjël për Street View, Apple dëshiron të regjistrojë të gjitha rrugët dhe shtigjet e arritshme për publikun me veturat e tyre Apple duke përdorur një kamerë 360 gradë plus sensorin e lidarit.

Të gjithë emrat e rrugëve, shenjat e rrugëve dhe informacioni i korsisë duhet të mblidhen. Prandaj është e qartë që Austria duhet të marrë gjithashtu një azhurnim nga Apple Maps në një të ardhme të parashikueshme.

Për sa i përket mbrojtjes së të dhënave dhe privatësisë, Apple premton të mbulojë automatikisht të gjitha fytyrat dhe targat e veturave që do të shiheshin në hartat e Apple. Nëse nuk doni të gjeni shtëpinë tuaj në Apple Maps, mund ta kërkoni këtë përmes Apple. 

Related posts

Brenda fabrikës gjigante të Tesla në Gjermani, aty ku prodhohen veturat e reja elektrike

D V

Dacia 1300 apo BMW 335d xDrive?

D V

Tesla do të rrisë çmimin e softuerit të vetëdrejtimit të plotë

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More