Agjencia Zhurnal.mk.

Vetura “futuristike” Lancia Stratos Zero rrugëve të Milanos gjatë të 70-ve

Një prej veturave që me dizajn ishte larg prej tjerave asokohe, ishte Lancia Stratos Zero.

 

Lancia Stratos Zero është dizajnuar nga Marcello Gandini, i cili e përshkruan dizajnin si model legjendar të Lamborghini Countazh dhe Citroen BX.

Konceptin e bëri në fshehtësi të plotë derisa po punonte për dizajnerin e veturave dhe konstruktorin Nucci Bertonea, e për ta bërë këtë “vepër arti” janë përdorur komponente që prodhoheshin për Lancia Fulvia.

Konceptin që e përdori Fulvia kishte motor V4, derisa vet vetura ishte dizajnuar të jetë shumë e ulët – apo më mirë thënë e vogël.

Në Lancia nuk dinin asgjë për zhvillimin e veturës që Bertone e prezantoi në panairin e veturave në Torino gjatë vitit 1970.

Para kësaj, Nuccio e kishte dërguar veturën në selinë e kompanisë Lancia duke kaluar nën laurën e mbyllur, e në fund u parkua në vendin ku biznesmenët më të shquar kanë mundur ta shohin.

Plani i Bertoneut pati sukses pasi që Lancia i ofroi marrëveshje për zhvillimin e Stratosit për gara. Sa i përket konceptit, një kabinën e vogël mund të futet shoferi përmes xhamit të përparmë.

Pronari aktual e kishte blerë këtë veturë në vitin 2011 për hiq më pak se 761 mijë euro. 

Related posts

Audi po sjell realitet virtual në ulësen e shoferit

D V

Aston Martin po përgatit veturën e parë elektrike për 2026

Redaksia

Volkswagen Atlas Cross Sport GT me mbi 300 kuaj/fuqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More