Agjencia Zhurnal.mk.

Vendi i parë në botë që ndaloi importin e naftës dhe benzinës – nuk është në Evropë

Ndodhet në Afrikë.

Nëse dikush dëshiron të importojë një veturë pasagjerësh në Etiopi, ajo mund të jetë vetëm një automjet elektrike.

Ky vendim u mor nga qeveria etiopiase, duke e bërë Etiopinë vendin e parë në botë që ndalon automobilat me motorë me djegie të brendshme.

Vendimi ndoshta u lehtësua nga fakti se vendi nuk ka prodhim vendas të automjeteve të pasagjerëve, shkruajnë mediat e huaja.

Edhe pse në këtë ka kontribuar edhe fakti që importi i derivateve të naftës është shumë i shtrenjtë, duhet përmendur të ashtuquajturin tranzicion i gjelbër.

Etiopia tashmë ofron subvencione dhe ulje taksash për qytetarët që blejnë vetura elektrike. Paralelisht me vendimin e ri, Etiopia tani do të investojë më shumë në zgjerimin më të shpejtë të infrastrukturës së tarifimit në vend.

Related posts

Kjo është Microlino Lite, mikrovetura elektrike që mund ta vozitni pa pasur nevojë për patentë shoferë

D V

Bateri të reja për automjetet elektrike – dimri nuk do të jetë më problem

D V

Njihuni me veturën më të shtrenjtë të planetit – modeli i ri nga Rolls-Royce kap vlerën e afro 30 milionë eurove

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy