Agjencia Zhurnal.mk.

Vendi i parë evropian që heq të gjitha kufizimet e COVID-19

Banorët e tij nuk do të duhet të mbajnë më maska ​​ose të mbajnë distancën e tyre nga njerëzit e tjerë, pasi të gjitha kufizimet për shkak të COVID-19 do të hiqen të shtunën.

 

Njoftimi u bë sot nga Ministri i Shëndetësisë i Islandës. Sipas Reuters, vendi ka arritur të përballojë pandeminë përmes një sistemi të rreptë testimi dhe gjurmimi, por ka vendosur masa bllokimi disa herë në vitin e fundit në mënyrë që të zvogëlojë shpërthimin e infeksioneve.

Siç deklaroi Ministri Svandís Svavarsdóttir: “Ne jemi duke rivendosur shoqërinë në të cilën jemi mësuar të jetojmë dhe për të cilën kemi dëshiruar kaq shumë”.

Kështu, Islanda ndoshta do të jetë vendi i parë në Europë që heq të gjitha kufizimet për shkak të COVID-19, tha Svandís Svavarsdóttir.

Kufizimet e deritanishme kanë përfshirë kufizime në tubimet publike dhe një distancë prej dy metrash midis njerëzve.

Sipas qeverisë Islandeze, 87% e Islandezëve kanë marrë dozën e parë të një vaksine koronavirus, e cila thotë se është shkalla më e lartë e regjistruar midis vendeve të krahasueshme.

Vendi me 360,000 banorë ka një indeks ndikimi 14-ditor prej vetëm 1,6 për 100,000 banorë. Vetëm 30 njerëz kanë vdekur nga 6,637 të infektuar.

Related posts

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Redaksia

Disa inspektorë ndërkombëtarë do të qëndrojnë në centralin në Zaporizhja

Xh M

Gjetën vdekjen nëntë fëmijë dhe dhjetë të rritur, supozohet se është zbuluar shkaktari i zjarrit në ndërtesën 19-katëshe në Nju Jork

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More