Agjencia Zhurnal.mk.

Vela i reagon Petkoviqit: ‘Petre, mos leh’, vota e Serbisë në Këshillin e Evropës duhet të penalizohet

Blerim Vela nga Presidenca, i ka reaguar drejtorit të të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, pasi ky i fundit i replikoi presidentes Vjosa Osmani, për shkeljet që Beogradi ua ka bërë ndër vite marrëveshjeve të Brukselit.

Vela përmes një postimi në Twitter i tha Petkoviqit “Petre, mos leh”.

Tutje Vela tha se vota e Serbisë kundër aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës duhet të penalizohet.

“Petre, mos leh! Serbia ka shkelur dje nenin 4 të marrëveshjes së Brukselit që përcakton qartë: Serbia nuk do të kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”.

“Vota juaj kundër aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës duhet të penalizohet”, ka shkruar Vela në Twitter.

Ndryshe, presidentja e vendit, Vjosa Osmani kishte përmendur dy shkeljet e marrëveshjes së Brukselit dhe të Ohrit që Serbia i ka bërë gjatë 24 orëve të fundit.

Në një shkrim në rrjetin social Twitter, ajo ka thënë se Serbia ka mbetur ajo e njëjta, duke shtuar se ajo ka shkelur nenin 2 dhe nenin 4 të marrëveshjeve.

Related posts

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Xh M

Daut Haradinaj në gjykatë: Kurti është veteran mashtrues, për të tjerët s’më kujtohet

D V

Glauk Konjufca shpallet i pafajshëm për akuzat për lotsjellësin në Kuvend

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy