Agjencia Zhurnal.mk.

Vdiq psikiatri që zhvilloi terapinë njohëse të sjelljes

Psikiatri amerikan, Aaron Beck, i cili konsiderohet si baba i terapisë njohëse të sjelljes, vdiq në moshën 100-vjeçare.

 

Lajmin e konfirmoi vajza e tij, Judith Beck, e cila tha se babai i saj vdiq në shtëpinë e tij në Filadelfia.

Terapia njohëse e sjelljes është një qasje e zhvilluar në vitet 1960, e cila i trajnon pacientët që të identifikojnë dhe të largojnë mendimet negative irracionale për veten, botën dhe të ardhmen.

Kjo qasje është tani metoda më e praktikuar e terapisë në mbarë botën.

Beck ka lindur në korrik të vitit 1921 në Rod Ajllënd dhe ishte djali i tretë i dy emigrantëve hebrenj rusë.

Ai e ka zhvilluar trajtimin pasi ka zbuluar se pacientët e tij në depresion shpesh kanë ide të çrregullta negative.

Ai ka botuar qindra artikuj dhe 25 libra në karrierën e tij.

Related posts

Kryediplomati kinez thirrje për thellimin e bashkëpunimit “Një brez, një rrugë”

Z H

Abuzimi i fëmijëve: Dorëhiqet kardinali gjerman

Redaksia

SHBA: Paralajmërim rreth vaksinave Pfizer dhe Moderna për inflamacion të rrallë në zemër

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More