Agjencia Zhurnal.mk.

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Kenneth Kaunda, presidenti themelues dhe hero i çlirimit të Zambias, ka vdekur në një spital ushtarak në kryeqytetin, Lusaka, ku po trajtohej për pneumoni. Ai ishte 97 vjeçar.

 

Kaunda drejtoi Zambinë nga viti 1964, kur kombi i Afrikës së Jugut fitoi pavarësinë e tij nga Britania, deri në vitin 1991 dhe më pas u bë një nga aktivistët më të përkushtuar kundër HIV/AIDS në Afrikë.

“Unë jam i trishtuar për të informuar [anëtarët] ne kemi humbur Mzee [plakun]. Le të lutemi për të”, tha djali i Kaunda, Kambarages.

Autoritetet shpallën 21 ditë zi për heroin e çlirimit. “Në emër të të gjithë kombit dhe në emrin tim, unë lutem që e gjithë familja Kaunda të ngushëllohet ndërsa ne vajtojmë presidentin tonë të parë dhe ikonën e vërtetë Afrikane”, tha presidenti Edgar Lungu.

Ndryshe, ish-presidenti – i njohur me dashuri si KK – ishte ndjerë keq dhe ishte pranuar në Qendrën Mjekësore Maina Soko në Lusaka të hënën.

Related posts

Edhe një delegacion i Kongresit amerikan viziton Tajvanin

Xh M

Katër të vdekur nga rrëzimi i një aeroplani në Las Vegas

Xh M

Ministrat e BE-së pritet të diskutojnë për Ukrainën dhe Bosnjën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More