Agjencia Zhurnal.mk.

Vdes në moshën 112 vjeçare veterani më i vjetër amerikan i Luftës së Dytë Botërore

Veterani më i vjetër i njohur amerikan i Luftës së Dytë Botërore vdiq të mërkurën në moshën 112 vjeçare, tha Muzeu Kombëtar i Luftës së Dytë Botërore.

 

Laërence Brooks u dërgua në ushtrinë amerikane në moshën 31-vjeçare dhe e kaloi Luftën e Dytë Botërore në Batalionin e 91-të të Inxhinierëve kryesisht afrikano-amerikan, i cili ishte i vendosur në Guinenë e Re dhe Filipine, sipas muzeut.

Gruaja e Brooks, Leona, vdiq në nëntor 2008 dhe ai la pas pesë fëmijë, 13 nipër e mbesa dhe 32 stërnipër, tha muzeu në një deklaratë.

Që nga viti 2014, muzeu tha se ka organizuar festa ditëlindjesh për Brooksin, duke përfshirë mbledhje të distancuara shoqërore në vitet e fundit, duke përmendur humorin dhe entuziazmin e tij të mirë në këto festime.

Related posts

Raketat ruse goditën portin e Odesës, çelësi i marrëveshjes së eksportit të grurit

Xh M

SHBA dhe Meksika synojnë të ripërtërijnë luftën kundër karteleve të drogës

N E

Organizoi protesta dhe luftoi kundër vaksinimit dhe bartjes së maskave, burri nga Teksasi humb jetën pasi infektohet me COVID-19

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More