Agjencia Zhurnal.mk.

Vdes Iris Apfel ylli i modës amerikane

Iris Apfel, një personalitet i jashtëzakonshëm i botës së modës, tekstileve dhe dizajnit intim, vdiq në moshën 102-vjeçare.

E vetëshpallur “ylli plak”, e cila ishte e njohur për qasjen e saj më shumë ndaj stilit, u bë një sensacion viral në vitet e saj të mëvonshme pasi Muzeu Metropolitan i Artit formoi një ekspozitë hit nga veshjet e saj eklektike.

Ekspozita e vitit 2005 e vendosi Apfelin në hartë dhe fama e saj u ngrit më tej nga një dokumentar i vitit 2014 i titulluar “Iris” nga regjisori Albert Maysles, duke eksploruar jetën dhe krijimtarinë e stilistes.

Ajo ishte 97 vjeçe kur nënshkroi një kontratë modelimi me agjencinë globale IMG Models, e cila përfaqëson gjithashtu modele duke përfshirë Gigi Hadid dhe Karlie Kloss.

Vdekja e Apfel të premten iu njoftua pothuajse tre milionë fansave të saj në Instagram, me një foto të yllit me syzet e saj të njohura të rrumbullakëta.

Ndër ata që bënë homazhe në postim ishin ylli i “Diversity” Ashley Banjo, aktorja e “Ted Lasso” Hannah Waddingham dhe këngëtari amerikan Lenny Kravitz, të cilët thanë se “ajo zotëronte artin e të jetuarit. Faleminderit për energjinë dhe frymëzimin tuaj”.

Gjatë karrierës së saj, Apfel themeloi kompaninë ndërkombëtare të prodhimit të tekstilit ”Old World Weavers” në vitin 1950 së bashku me bashkëshortin e saj Carl, i cili vdiq në vitin 2015 në moshën 100-vjeçare.

Ajo u bë e famshme në botën e modës kur ishte në të tetëdhjetat, kur veshjet e saj eklektike formuan ekspozitën e vitit 2005 të titulluar ”Rara Avis: Selections From The Iris Barrel Apfel Collection” në Institutin e Kostumeve, e cila eksploronte “afinitetin midis modeleve të modës dhe aksesorëve” dhe shqyrtoi “fuqinë e veshjes dhe aksesorëve për të pohuar stilin mbi modën”.

Gjatë viteve të saj të fundit, Apfel u fotografua gjithashtu nga Bruce Weber për revistën italiane ”Vogue” dhe u shfaq në fushatat reklamuese për ”Coach” dhe ”Kate Spade”.

Related posts

Binjaket magjepsëse dhe shkrimtarët e famshëm

D V

EZRA POUND

D V

“Një autograf për nipin tim – skllavin tuaj”!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky