Agjencia Zhurnal.mk.

Vdekja e Maradonës, stafi mjekësorë do të gjykohet për neglizhencë

Tetë personel mjekësor do të dalin në gjyq të akuzuar për neglizhencë kriminale në vdekjen e futbollistit legjendar argjentinas, Diego Maradona.

Një gjykatës ka urdhëruar një gjyq për vrasje me faj, pasi një panel mjekësor zbuloi se trajtimi i Maradonës ishte i mbushur me “mangësi dhe parregullsi”.

Maradona vdiq në Buenos Aires në nëntor të vitit 2020 nga një sulm në zemër, në moshën 60-vjeçare.

Ai ishte duke u rikuperuar në shtëpi nga operacioni në një mpiksje gjaku në tru në fillim të atij muaji.

Disa ditë pas vdekjes së ish-futbollistit, prokurorët argjentinas nisën një hetim ndaj mjekëve dhe infermierëve të përfshirë në kujdesin e tij.

Vitin e kaluar, paneli prej 20 ekspertësh të caktuar për të ekzaminuar vdekjen e tij zbuloi se ekipi mjekësor i Maradonës veproi në një “mënyrë të papërshtatshme, të mangët dhe të pamatur”.

Sipas vendimit të gjykatës, ata gjithashtu arritën në përfundim se futbollisti “do të kishte pasur një shans më të mirë për të mbijetuar” me trajtim adekuat në një strukturë të përshtatshme mjekësore.

Mes atyre që përballen me akuzat janë neurokirurgu dhe mjeku personal i Maradonës, Leopoldo Luque, një psikiatër dhe psikolog, dy mjekë, dy infermiere dhe shefi i tyre. Ata të gjithë kanë mohuar përgjegjësinë për vdekjen e tij.

Të tetë do të gjykohen sipas një përkufizimi ligjor të vrasjes bazuar në neglizhencën e kryer, duke ditur se mund të çojë në vdekjen e një personi.

Sipas kodit penal të Argjentinës, krimi mund të dënohet nga tetë deri në 25 vjet burg. Një datë për gjykimin nuk është caktuar ende./bbc

Related posts

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Redaksia

Lavrov nuk shkoi dot në Serbi/ Vuçiç: Do të vijojmë politikën e vendimeve të pavarur

Z.H

Algjeri/ 65 të vdekur si pasojë e zjarreve

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More