Agjencia Zhurnal.mk.

Varianti Omicron: Mjekja ndan simptomën ‘mbizotëruese’ te personat e infektuar

Varianti Omicron i coronavirusit ka shkaktuar një mori masash të reja në të gjithë botën. Mbetet ende shumë për të mësuar rreth variantit të ri, por indikacionet e hershme janë shkak për shqetësim.

 

Doktoresha Angelique Coetzee, një mjeke private dhe kryetare e Shoqatës Mjekësore të Afrikës së Jugut, ishte një nga njerëzit e parë që paralajmëroi botën për ndikimin e dukshëm të llojit të ri.

Mjekja vëzhgoi një numër simptomash të dallueshme në shtatë pacientë në klinikën e saj. Ajo tha se simptomat ishin të ndryshme nga varianti dominues Delta, i cili aktualisht po terrorizon pjesën më të madhe të Evropës.

Duke folur për Reuters të hënën, ajo kujtoi se si një paciente e infektuar në klinikën e saj raportoi se ishte “jashtëzakonisht e lodhur” për dy ditë me dhimbje trupi dhe dhimbje koke.

“Ankesa klinike më mbizotëruese është lodhja e rëndë për një ose dy ditë. Me to, dhimbja e kokës dhe dhimbja e trupit”.

Pse varianti i ri është shkak për shqetësim?

Varianti Omicron përmban një sërë mutacionesh në proteinën e tij spike. Nëpërmjet proteinës së majës në shtresën e jashtme të virusit, virusi hyn në qelizat e trupit.

Ekziston frika se disa nga këto mutacione mund të shmangin përgjigjen imune të ofruar nga vaksinat aktuale. 

Related posts

Këto gjëra duhet t’i bëni kur sistemi juaj tretës nuk funksionon mirë

D V

Nëse qëndroni ulur shumë gjatë ditës dhe jeni të përkulur përpara, bëni këtë ushtrim të lehtë!

D V

Simptoma e variantit Omicron që shfaqet gjatë ngrënies

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More