Agjencia Zhurnal.mk.

Vala aktuale e pandemisë në Francë mund ta ketë pikun në janar

Ministri francez i Shëndetësisë, Olivier Veran, ka thënë se vala aktuale e pandemisë në Francë mund të ketë pikun në janar të vitit të ardhshëm.

 

“Vala e pestë është duke u përhapur shpejt. Ka ndikim të vërejtshëm në sistemin spitalor”, ka thënë Veran për radion France Info.

Kjo valë e re, që ka rezultuar me gati 50,000 raste të reja të infektimit për të tretën ditë me radhë, është duke u shtrirë si pasojë e variantit Delta të koronavirusit.

Varianti i ri i koronavirusit, Omicron – i raportuar fillimisht në Afrikën e Jugut – ka nxitur po ashtu alarm global, me mbyllje të kufijve dhe kufizime tjera.

Masat e reja kanë ngritur dyshime për kapacitetet e rimëkëmbjes ekonomike pas dy vjetëve prej shpërthimit të pandemisë.

Related posts

Vaksinat Pfizer dhe Modera janë më të mirat për dozën e tretë, thotë studimi britanik

D V

Mbretëria e Bashkuar do të ndalojë reklamimin e ndërhyrjeve kozmetike për nën 18-vjeçarët

D V

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More