Agjencia Zhurnal.mk.

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen.

 

Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave

Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi të shndërrohet në yndyrë dhe në të dytin nuk do të keni linjat që dëshironi. Sasia e rekomanduar e proteinës është 1,2-1,6 g/kg peshë trupore në ditë.

Hidratim i pamjaftueshëm-Është një ide e mirë të pini ujë gjatë stërvitjes (ose një pije izotonike). Është gjithashtu e rëndësishme të peshoheni para dhe pas stërvitjes tuaj për të përcaktuar se sa ujë shtesë duhet të rimbushni. Vini re se dehidrimi zvogëlon performancën atletike.

Ngrënia e një vakti të rregullt para stërvitjes-Nuk duhet të shkoni në palestër pa ngrënë, por nëse dëshironi të hani një vakt të rregullt duhet të prisni rreth 3 orë, në mënyrë që tretja të mos ndikojë në performancën tuaj.

Vonesa e vaktit pas stërvitjes-Është shumë e rëndësishme të hani diçka menjëherë pas stërvitjes (brenda gjysmë ore). Ky vakt duhet të jetë kompleks, pra të përfshijë karbohidrate dhe proteina. Qëllimi i tij është rikuperimi i muskujve.

Kufizime të konsiderueshme në marrjen e karbohidrateve-Karbohidratet janë “karburanti” i trupit dhe mungesa e tyre çon në prishjen e muskujve.

Related posts

A guxojmë ta pimë kafen që ka qëndruar gjatë

D V

Pse duhet të konsumoni sa më shumë sardele – Vlerat shëndetësore

D V

Ëndërrimi syhapur ka shumë përfitime: Kthehuni te zakonet e fëmijërisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More