Agjencia Zhurnal.mk.

Ushqimet që ndihmojnë në qetësimin e stomakut pasi keni pirë shumë

Nuk ka vërtet asgjë më të keqe se ndjenja e ashpër pas pirjes së tepër. Dhimbja e fortë e kokës, ndjeshmëria ndaj dritës, vjellja – është e tmerrshme.

 

Ju dëshironi të zvarriteni në shtrat gjatë gjithë ditës dhe të shijoni një hamburger, shoqëruar me shumë nga akullorja juaj e preferuar. Megjithatë, jo aq shpejt. Ushqimi komod që ne përgjithësisht e gjejmë në mëngjes pas një nate jashtë, ndonjëherë mund të përkeqësojë gjithçka.

Alkooli irriton sistemin tonë të tretjes dhe bën që stomaku ynë të prodhojë më shumë acid se zakonisht, duke rezultuar në refluks acidi dhe stomak të mërzitur pas pirjes. Pra, kur jeni duke kërkuar për një kurë për stomakun pas pirjes, është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar si dhe t’i drejtoheni ushqimeve që do t’i japin mëlçisë tuaj një nxitje.

Disa nga ushqimet e duhura që duhet t’i konsumoni ua sjellim më poshtë:

Vezë

Banane

Mjaltë

Tërshërë

Spinaq

Domate

Patate të ëmbla

Limonë

Related posts

Ngrënia e akullores para fjetjes ndikon negativisht në cilësinë e gjumit

Redaksia

Konsumoni këto ushqime nëse doni të keni fokusim më të madh gjatë punës

D V

A e dini se si shfaqet sëmundja celiake? Këto janë simptomat kryesore të intolerancës ndaj glutenit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More