Agjencia Zhurnal.mk.

Ushqimet që duhet ngrënë nëse keni parazitë në organizëm

Parazitët përbëjnë rrezik për të gjitha moshat, pasi infektimi mund të vijë nga shumë burime.

Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në luftën kundër tyre.

Lexoni disa këshilla për ushqimet që duhen ose nuk duhen konsumuar në rastet e infektimit apo parandalimit.

  • Shmangni kafen, sheqerin, alkoolin dhe drithërat e rafinuara
  • Përfshini më shumë hudhra në gatimet tuaja
  • Rrisni konsumin e karrotave, kungullit të dimrit dhe patateve të ëmbla pasi ato janë të pasura me beta karroten, e cila shndërrohet në vitaminë A
  • Pasurojeni aparatin tretës me baktere të mira duke konsumuar ushqime të pasura me probiotikë si kosi dhe turshitë
  • Konsumoni ushqime të pasura në vitamin C dhe B
  • Shmangni kategorikisht konsumin e mishit apo peshkut të pagatuar

Related posts

Keni problem të flini? Aplikoni këto metoda përpara se të nevrikoseni

D V

Ushqimet më të mira për forcimin e kujtesës dhe parandalimin e plakjes së qelizave të trurit

D V

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy