Agjencia Zhurnal.mk.

Ushqimet natyrale dhe proteinat

Proteinat janë blloqet ndërtuese të trupit tonë. Ato janë primare për çdo qelizë dhe për shumë funksione të trupit siç janë edhe enzimat, qelizat e imunitetit, etj.

Proteinat janë më të përqendruara në muskuj, ku së bashku me glikogjenin (sheqeri i depozituar), u japin atyre formën dhe madhësinë.

Për të gjithë ju që keni nevojë për proteina, në vend që të vraponi menjëherë pas suplementeve, ne ju tregojmë ushqimet që janë të tejngopura me këtë përbërës.

Ushqimet që përmbajnë proteina

Bifteku
Tofe
Mishi i gjelit të detit
Salmoni
Thjerrëzat
Mishi i pulës
Vezët

Related posts

Ndodh mrekullia! Foshnja lind në fluturimin Dubai-Milano

Xh M

Habiten policët rrugorë, një qen filmohet duke ngarë makinën në Sllovaki

Xh M

Horoskopi për sot, 2 tetor

Xh M