Agjencia Zhurnal.mk.

Urdhër evakuimi për një milion banorë në Gaza brenda 24 orëve

OKB-ja është informuar nga ushtria izraelite për një urdhër për evakuimin e rreth 1,1 milionë banorëve nga veriu i Gazës drejt jugut brenda 24 orëve, tha Stephane Dujarric, zëdhënës i sekretarit të përgjithshëm të organizatës duke kërkuar që ky urdhër të anulohet.

”Mbrëmë, zyrtarët e OKB-së në Gaza u informuan nga oficerët e tyre ndërlidhës ushtarakë izraelitë se e gjithë popullata në veri të Gazës duhej të zhvendosej drejt jug brenda 24 orëve. Një evakuim i këtyre përmasave është i pamundur pa shkaktuar pasoja shkatërruese humanitare”, tha ai.

OKB-ja ka nisur një apel urgjent për donacione me vlerë 294 milionë dollarë për të përmbushur nevojat urgjente të banorëve më të rrezikuar të Bregut Perëndimor dhe Rripit të Gazës, ku më shumë se 400 000 palestinezë janë larguar nga shtëpitë e tyre ditët e fundit dhe rreth 50 000 gra shtatzëna nuk kanë më akses në kujdes.

Sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), më shumë se 423 000 persona janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre në Rripin e Gazës nën rrethimin dhe bombardimet e ushtrisë izraelite.

Sipas një deklarate nga zyra e Kombeve të Bashkuara, numri i personave të zhvendosur në këtë territor me popullsi të dendur prej 2,3 milionë banorësh u rrit nga 84 444 në 423 378.

Një video e së mërkurës e një prej sulmeve të Izraelit në Gaza duket se tregon përdorimin e fosforit të bardhë, një municioni të diskutueshëm që mund të shkaktojë dëm serioz nëse përdoret kundër civilëve, sipas ”Washington Post”.

Izraeli thotë se ka hedhur rreth 6 000 bomba, me peshë 4 000 tonë, në objektivat e Hamasit në Gaza në gjashtë ditë duke goditur më shumë se 3 600 objektiva. /ANSA/

Related posts

ShBA-ja vendos veto ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Xh M

11 ambulanca dhe 100 kamionë me ndihma të dërguara nga Turqia arrijnë në Gaza

Xh M

Shoqatat ”Jehona e Malësisë” dhe ”Malësia e Madhe” ju bëjnë thirrje shqiptarëve të diasporës që të regjistrohen

Xh M