Agjencia Zhurnal.mk.

“Unë mendoj se Erdogan është qesharak”, qytetari arrestohet pas kësaj “kritike” ndaj presidentit turk

Një prononcim për emisionin “Street Cat” të realizuar në qytetin e Rizes, i ka kushtuar qytetarit turk me arrestim dhe burgosje.

 

Në fakt, qytetari me inicialet E.A. ka përfunduar në burg pasi kishte kritikuar një deklaratë të presidentit, Recep Tayyip Erdogan.

Ky i fundit ditë më parë me rastin e nisjes së punës për hapjen e “Kanalit të Stambollit”, kishte deklaruar se “Ne do të jemi ndër 10 ekonomitë më të mira të botës?”, transmeton Telegrafi.

Në pyetjen se çfarë mendojnë për këtë pohim të të parit të shtetit turk, qytetari ishte përgjigjur ndër të tjera se “Unë mendoj se ai është qesharak” dhe kjo u konsiderua si një vepër penale dhe me këtë rast u arrestua.

Kjo ka bërë që të reagojë edhe kryetari i degës së partisë CHP për Rize, Saltuk Deniz, i cili tha se “Kritikimi i AKP-së po rezulton me ndalime. Këtë e përjetoi E.A. dhe familja e tij”.

Ndryshe, Erdogan sot ka paditur për shpifje kryetarin e opozitës, Kemal Kilicdaroglu, ku ky i fundit kishte kritikuar ashpër presidentin në një fjalim të mbajtur me grupin parlamentar të CHP-së. 

Related posts

Zhvillimi dhe sfidat kërkojnë si rrugë efikase  hapjen  me standard të lartë

Z.H

Wladimir Klitschko me bashkëpunëtorë udhëton për në Gjermani

D V

Lavrov kërcënon Perëndimin: Po lëvizim drejt një përshkallëzimi të papranueshëm

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More