Agjencia Zhurnal.mk.

Uluru Kata, vend magjepsës në Australi

Uluru-Kata, i njohur edhe si Ayers Rock, dhe ishulli Kangur, janë dy atraksionet turistike në Australi. Uluru-Kata është një nga vendet më magjepsëse në Australi, por edhe në të gjithë botën. Kompleksi shkëmbor me ngjyrën e tij karakteristike të kuqërremtë, që ndryshon sipas orës, është edhe një vend i shenjtë për popullsinë aborigjene që e adhuron prej 10 mijë vite më parë. E ndodhur në një zonë shumë pak të populluar, më shumë se 330 kilometra nga qyteti më i afërt, Alice Springs, Uburu është edhe pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Ndërkohë, ishulli “Kangur” ndodhet në bregun perëndimor të Australisë. Me një sipërfaqe prej rreth 4,500 kilometra katrorë, Kangaroo Island është i njohur për peizazhet e mrekullueshme, faunën e pasur dhe historinë unike. Kangaro Island ka plazhe të çuditshme, ura natyrore, shkëmbinj të shkëlqyeshëm, dhe gjallesat e shumta, ku mbizotërojnë kangurët.

Related posts

Biden nënshkruan paketën e ndihmës për Ukrainën dhe Izraelin

Xh M

Dramë në Londër, kuajt e arratisur rrëzojnë kalorësit dhe shkaktojnë kaos – lëndohen 4 persona

Xh M

OKB: Situata në Haiti është katastrofike, po vijon të përkeqësohet

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky