Agjencia Zhurnal.mk.

Ukraina thotë se qëndron me Moldavinë, pas kërcënimeve ruse

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka ofruar një mesazh mbështetjeje për Moldavinë, pasi Rusia dje ngriti kërcënime të tjera ndaj saj.

Si Ukraina ashtu edhe Moldavia, janë pranuar nga BE si kandidate për anëtarësim, një veprim që ka zemëruar Rusinë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, tha dje se vendimi do të sillte pasoja.

Zakharova akuzoi gjithashtu BE-në për “skllavërim” të vendeve si Ukraina dhe Moldavia.

Por në një postim në Twitter, Kuleba tha se deklarata të tilla vetëm tregojnë “dobësinë” e Rusisë.

Related posts

Takimi Gjelaj- Dedivanaj: Diaspora shqiptare një ndër faktorët kryesorë të zhvillimit të komunës së Tuzit

Xh M

Vallet ujgure “Samavari i gjyshit” dhe “Fryma e Dragoit dhe e Kalit”

Xh M

Dy vjet luftë në Ukrainë, Presidentja e Komisionit Evropian viziton Kievin

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy